תפריט האתר

חיבוקים

מי לא אוהב וזקוק מדי פעם לחיבוק ?  כולנו. תינוק, זוכה לחיבוק ברגע לידתו. החיבוק, משדר אהבה, בחיבוק, ברגע שהרך הנולד מונח על בטנה של האם. הוא משתתק, כי הוא מרגיש אהוב, מוגן, בטוח.  מאותו רגע לאורך כל חייו, זה מה שיהווה החיבוק עבורו. גם ברגעי שמחה ואושר וגם ברגעים אחרים.

אנו מחבקים את ילדינו בכל הזדמנות. השכמה…  חיבוק. הצליחו להתגלגל…חיבוק. אמרו מילה ראשונה… חיבוק. הגננת שיבחה… חיבוק. וכך גם בהמשך. יוצאים לטיול כיתתי… חיבוק. חוזרים מהטיול… חיבוק. הלחינו שיר, קלעו סל, אמרו משהו מרגש,…חיבוק.  ויש גם את החיבוקים האלה, ללא סיבה. כאלה, שבא לתת, כי פשוט בא לתת. 

לחבק, וכמה שיותר

אנחנו מאלה שמחבקים הרבה. האמת, שאנחנו מחבקים באופן טבעי, בלי להגדיר את זה כהרבה או קצת. האחרים מגדירים. "וואי, תשמעו, אתם משפחה של חבקנים…"  אמרה לי צהריים אחד, שכנה שקפצה לקפה "מה זה ? הילד בסוף יתרגל לזה ! ומה תעשי אז ?" הבטתי בה במבט די נדהם כנראה ועניתי בלי למצמץ, כשאני בוחשת לה את שתי כפות הסוכר שהיא אוהבת "מה אעשה ?  אחבק !" אני חייבת לציין שכנראה השפעתי עליה, כי נדמה לי שלאחר אותו יום, ראיתי אותה מחבקת את בנה, מעט יותר. 

אחר הצהריים, כשיצאתי עם בני לגינה הציבורית, והוא בא אלי לפתע, מייבב ועצוב, מתלונן על כך שלא שיתפו אותו במשחק בכדור, חיבקתי אותו חיבוק כזה, מכל הלב, חיבוק מכיל את הכאב והצער שלו. כמובן שהערה "בונה" לא איחרה לבוא. "לא רוצה להתערב…" אומרת לי אימא, כנראה עם השקפת עולם מעט שונה משלי… "אני במקום לחבק… הייתי שולחת אותו חזרה לשם… לא משתפים אותו ?  שיתמודד ! מה… כל פעם שיקרה לו משהו ? יבוא לחיבוק ?" "כן !" עניתי לה. "ולא רק כל פעם. גם כל פעמיים !" חיבוקים לא מונעים התמודדות. עובדה שחזר לשחק, לא ? הייתי שם עבורו ברגע מאתגר והוא שיתף אותי בקושי שלו, וזה מה שחשוב עבורו. וגם עבורי. כל אחד פועל ומתנהג על פי הבנתו ותפיסתו. לפני שהלכנו חייבת הייתי לומר לה משפט לחיים "תחבקי אותו. חיבוקים עוזרים להתמודד…"  התרחקנו, כשהיא מלווה אותנו במבט של "באמת ? טוב… אני אנסה…" מקווה שהיא באמת ניסתה. 

לפעמים כל מה שצריך זה חיבוק

כמה פעמים בחיינו, ברגעים מסוימים, חיבוק, היה הדבר המדויק שלו היינו זקוקים באותו רגע ?  לא עצה, לא תוכחה, לא משהו חומרי… רק חיבוק. לי זה קורה המון ואני גם תמיד מחבקת. זה רק אומר "אתה, או את, אהובים, מה שלא יהיה ואני, שמחבק, מרגיש אותך, רואה אותך". זה מה שחיבוק משדר לילדינו. ילדים מחובקים, מחבקים חזרה. הם הרי חקיינים מעולים. ילדים שבאים מבית מחבק, מקימים אחר כך בית מחבק. 

לדעתי "חבקו אותם" חייב להופיע כמשפט ראשון בכל ספר הכנה ללידה !   משפט חובה כזה… עבור אלה, שלא כל כך מאמינים בחיבוקים. חיבוקים לא מונעים התמודדות. להיפך, הם עוזרים להתמודד !  ממקום שמחבר אותנו לרגש. למקום של תשומת הלב. 

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
איריס זינגר

אוטודידקטית, חוקרת מוסיקה, צלילים וקולות, מלחינה, יוצרת ושרה, מנחה סדנאות מוסיקאליות להורים ותינוקות בכל הארץ יותר מ10 שנים , כתבה והלחינה דיסק מקורי עבור תינוקות "גומות של צחוק"...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *