תפריט האתר

טיפים להסתגלות הילד לגן חדש אחרי תקופת החגים

למרות שהסתגלות לגן חדש מהווה שלב טבעי בחייו של כל ילד, לא תמיד זו משימה פשוטה הן עבור הילדים והן עבור ההורים. איך נוכל לסייע לילדים שלנו להסתגל יותר מהר ובהתאמה לגילם? אתם שאלתם אנחנו עונים.

ילדיכם נקלט בגן חדש? התחלה חדשה תמיד מלווה ברגשות מעורבים, במיוחד כאשר מיד לאחר הקליטה מתחילה תקופת החגים ובמהלכה הילדים יוצאים מהשגרה, מבלים הרבה זמן בבית וצריכים להתאקלם מחדש בגן החדש לאחר שהחגים נגמרים. ולמרות שקשיי הקליטה יכולים להתארך עד לחג החנוכה, כהורים אנו רוצים להקל על ילדינו ולעזור להם להתאקלם כמה שיותר מהר וביתר קלות. כיצד ניתן לעשות זאת? בעזרת הטיפים הבאים.

בכי בגלל הסתגלות לגן ילדים

כל גיל ומאפייניו

חשוב להבין שגיל הילד משחק תפקיד חשוב היות ולכל גיל מאפיינים משלו ועל כן נדרשת התייחסות שונה הן מבחינת אופיו של הילד והן מבחינת גילו. כך למשל תינוקות עד גיל שמונה חודשים לרוב מתאקלמים די בקלות מכיוון שהם עדיין לא מבינים את כל שמתרחש סביבם. לעומתם תינוקות בני שנה יהיו הרבה יותר חרדים מזרים ומנטישת אמם. ברוב המקרים קליטה של ילדים בגילאי שנתיים ומעלה הנה הרבה יותר פשוטה וכאן הגיל מאופיין עם סימני התמרדות אשר יכולים להקשות על הקליטה בגן. בגילאים היותר גדולים הילדים כבר יותר עצמאיים, בוגרים ומסוגלים לבטא את עצמם וכדי לעזור להם יש לנקוט בדרכים יותר יצירתיות.

הסתגלות תינוקות – שיתוף פעולה עם הצוות

כדי להקל על הסתגלותם של תינוקות יש לפעול בשיתוף פעולה מלא עם הצוות החינוכי. עדכנו את הצוות בכל דבר אשר עשוי להשפיע על שגרת יומו של הרך הקטן, החל בשעה שהלך לישון או קם, דרך האוכל האהוב עליו ועד הדרכים שבהן נרדם. ככל שהצוות החינוכי יכיר את הרגליו של התינוק מבעוד מועד וילמד מראש מה מרגיע אותו, כך ההתמודדות עמו תהיה פשוטה יותר, כמו גם הטיפול המיטבי בו. בשלב זה חשוב לתאם ציפיות עם הצוות וכן כמה שיותר לשמור על השגרה במהלך החופשה על מנת שלתינוק יהיה קל יותר להתאקלם בגן בחזרה.

הסתגלות תינוקות לפעוטון

חפץ מעבר – יכול לעשות פלאים לפעוטות

חפץ מעבר, כשמו כן הוא, מקל על הילדים את המעבר מהבית לגן, שכן הוא מעניק להם ביטחון ותחושה של בית. חפץ מעבר יכול להיות בובה אהובה, שמיכי, מוצץ, ספר או כל חפץ שהילד יבחר להביא עמו מהבית ומסייע לו להירגע. כדי שהפרידה תהיה קלה יותר וניתן יהיה לחזור כמה שיותר מהר לשגרה, מומלץ שתסגלו לעצמכם מעין "טקס" אשר יעזור לילד להבין שאתם הולכים אך בד בבד לסמוך על כך שתחזרו. בין אם פרידה בחלון, בין אם נשיקה וחיבוק ובין אם עזרה לאחד מאנשי הצוות, טקס קטן יעזור לילדים בגיל הזה להשתחרר יותר מהר.

לילדי הגן – תיווך ופגישות משחק

ילדים גדולים יותר כבר אינם משתמשים בחפצים מהבית ולכן אם אתם רוצים לסייע להם להיקלט שוב בגן לאחר החגים אתם יכולים לוודא שישמרו על קשר עם הילדים השונים לאורך החופשה. במידה ואתם נוסעים לחו"ל או לחופשה משפחתית ואינכם נמצאים באזור, תוכלו להביא עמכם שי קטן לילדי הגן וכך להעצים את הילד בעת החזרה לגן. ילדים יאהבו מאוד לחלק מתנות לחברים והדבר ישים אותם במרכז וייתן להם משהו לצפות אליו. כמו כן אם מתגלים קשיים חשוב לשתף את הצוות החינוכי וביחד להעצים את הילד על ידי ציון לשבח בפני החברים כל פעם שמצליח להיפרד יפה מהוריו.

הסתגלות לגן הילדים לאחר החגים

ולסיכום: קצת אמונה לא מזיקה

אז נכון, לכל גיל יש את המאפיינים שלו, והשהות המשותפת בבית בתקופת החגים יכולה להקשות על הפרידה. אולם ככל שאתם ההורים תשחררו יותר את הילד ותאמינו ביכולותיו, כך הוא ירגיש יותר ביטחון לחקור את העולם ולצאת אל הדרך החדשה ביתר קלות והדבר תקף לכל גיל. יתרה מכך, עליכם גם להאמין בצוות החינוכי בו אתם מפקידים את הילדים, ולו רק בגלל שילדים מרגישים שמשהו אינו כשורה וכאשר אתם חרדים לשלומם, אין שום סיבה שהם ירגישו בטוחים. לכן האמינו בהם, תשדרו להם שהם מסוגלים ויכולים ולאורך החופש תשמרו על סדר היום אליו הם רגילים עד כמה שניתן, כך החזרה לשגרה תהיה כמה שיותר מהירה משאתם אולי חושבים.

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
נועה מלמד

קוראים לי נועה מלמד ואני אוהבת לקרוא והמון, כרגע אני סטודנטית לתקשורת וחולמת יום אחד להיות עיתונאית. ביום יום אני מחוברת באינפוזיה ל mako, saloona , instagram ו pinterest ובלילות אני אוהבת לצאת אבל בעיקר לצפות בטלוויזיה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *