תפריט האתר

ביקורת סרטים – מאחורי המספרים

פעם, כשהייתי ילד, מסטיק בזוקה היה חוזה עתידות. מעבר ליכולותיו להיות מסטיק טעים במיוחד, הוא גם היה מספר מה צופן לך העתיד, והעתיד של כל הילדים היה נראה דומה – עד גיל 21 תגיע לירח. קשה לנחש אם הכוונה של מגדת העתידות ממשרדי עלית הייתה שטיסות מסחריות לירח יהיו דבר שבשגרה או שכולנו נהיה אסטרונאוטים, אבל דבר אחד ברור – עברתי את גיל 21 ואין שום ירח באופק. במקסימום הדבר הכי רחוק שאני אגיע אליו זה למלדיביים, וגם זה אם אני ארצה לרושש את עצמי. בנאס"א עסוקים עם אסטרונאוטים מנוסים יותר ממני, בדרך כלל מבוגרים הרבה יותר מגיל 21, בשביל טיסות לחלל, כי לצאת מהאטמוספרה זה דבר מסובך. צריך כושר פיזי מטורף במיוחד, וגם כוח מנטלי כדאי שלא יהיה חסר. מכיוון שזה מסוכן מאוד, מאות אנשים מול מחשבים מעורבים בכל טיסה מחוץ לכדור הארץ, מחשבים מסלולים ואחראיים לכל החלטה של האסטרונאוטים. אם אתם חושבים שלאחר השיגור האסטרונאוט בחללית מקבל החלטות בעצמו, אז אתם טועים מאוד. הוא מקבל הוראות מהאנשים היושבים על הקרקע. ולצערם, אותם אף אחד לא זוכר.

2130892036

הסיפור ש"מאחורי המספרים" מספר מדבר בדיוק על האנשים האלו, המסתתרים מאחורי אור הזרקורים של האסטרונאוטים, וספציפית על שלוש נשים ממוצא אפרו-אמריקאי בשנות ה-60 שהצליחו לחצות את גבולות המגדר וצבע העור שהתקיימו באותה תקופה ולעזור ברמה מכובדת במבצע ההקפה הראשונה של כדור הארץ שהתרחש ב-1962.

הסרט לוקח את סיפורן האמיתי של קתרין ג'ונסון, דורותי ווהן ומרי ג'קסון ומשתמש בו בשביל להציג לקהל של היום סיפור הכולל לקח חשוב בנוגע לגזענות. האם זה עובד? טוב… כן, זה עובד… "מאחורי המספרים" הוא לא סרט מיוחד במיוחד, אין לו שום דבר להציע שאי אפשר למצוא במיליון סרטים אחרים, אבל הסיפור שלו מספיק חזק וחשוב בשביל לסחוף אחריו את הקהל. התיאור של שנות ה-60 כתקופה קשה לשחורים, במיוחד אם הן נשים ואף יותר אם הן רודפות אחרי עבודות נחשקות בנאס"א, מעביר את המסר כמו שצריך, וביחד עם התסריט המהודק, גורם לנו להזדהות עם הדמויות הראשיות.

HiddenFigures2

וחוץ מזה, הסרט די רגיל. שום דבר שלא ראיתם כבר. הוא הולך בדרך הכי בטוחה של "סרט חשוב שמועמד לאוסקר". ביוגרפיה של דמויות לא מוערכות שאפשר להשליך עליהן מסרים חשובים לעולם שבו אנחנו חיים כיום. סיפור חשוב + תסריט נוסחתי = מועמדות לאוסקר. ואכן הצליח לו, הסרט מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הטוב ביותר השנה בנוסף לעוד 2 פרסי תסריט ומשחק. הסיכויים שלו לנצח לא גבוהים, ועל זה בשבוע שלפני הטקס, אבל מבין כל המועמדים, זה הסרט הכי בטוח לצפייה. זה סרט שקשה שלא לאהוב. בעוד המתמודדים האחרים בפרס מתנסים בכל מיני סגנונות שונים שקשה לומר שכולם יאהבו, "מאחורי המספרים" הולך על הקו הכי בטוח ונקי. הוא מנסה להתחבב על כולם ולא לעצבן אף אחד. השנה המועמדים לאוסקר נמצאים בקצבות מאוד שונים מבחינת סגנון, וההנאה שלכם מהם מאוד תלויה בכוח הסיבולת לגבי ז'אנרים שונים, אבל אם יש סרט אחד שאני יכול להבטיח לכם שתהיו איתו בסדר – זה "מאחורי המספרים".

Hidden-Figures1

"מאחורי המספרים" עושה כל מה שצריך. הוא מעניין, הוא מצחיק, הוא מרגש, הכל בדיוק במידה הנכונה בשביל ליצור סרט שלגמרי תהיו איתו בסדר. ברור שאפשר ללכת על אופציות קצת יותר מאתגרות, אבל עם "מאחורי המספרים" הזמן שלכם ככל הנראה יעבור כמו שצריך. לפעמים זה בסדר, סרטים לא חייבים לאתגר אותנו בשביל להיות טובים. אפשר גם להיות טוב כשאתה בסך הכל חמוד וחביב. כמובן, אם סרט רוצה להיות קצת יותר מטוב, כזה שנזכור במשך הרבה זמן, כדאי שיהיה לו איזו חוויה יוצאת דופן להציע… אבל גם אם אין לו, זה סבבה. כל עוד הסרט מהנה, מי אני שאתלונן.

על כיסאות המשחק יושבות טראג'י פ. הנסון, אוקטביה ספנסר וז'אנל מונה, אמנם לא השמות הכי מוכרים, אבל הן בהחלט נבחרו על פי יכולותיהן וההתאמה לדמויות. שלושתן עושות עבודה מרשימה בהבאת דמויותיהן למסך, ולמרות שרובנו לא חווינו גילויי גזענות קשים, רמת ההזדהות איתן גבוהה בהחלט. מסביבן מופיעים גם קווין קוסטנר וקריסטן דאנסט, וגם שמות מוכרים מעולם הטלוויזיה כמו ג'ים פרסונס מ"המפץ הגדול" וגלן פאוול הלא מוערך מספיק מ"מלכות הצעקה". כולם בקאסט נותנים הופעות מוצלחות, אך זה לגמרי המופע של השלישיה הראשית.

7561043099690980550no

מעבר לעובדה שהסרט מנסה לעשות שם לבעיות מגדר וצבע, "מאחורי המספרים" גם עושה טוב לייצוג של מדענים ומתמטיקאים על המסך, וגורם לכמה מהעבודות הכי משעממות ביקום להיראות די מהנות ומגניבות, כל זאת בלי לפשט אותן, ועדיין להשאיר אותן כמו שהן. גם אם רוב הקהל ככל הנראה לא חכם כמו האנשים שעובדים בנאס"א, הסרט עדיין מצליח להעביר את תוכן העבודות בצורה שמובנת לכל. רוב העיסוק הוא עדיין בעובדה שהנשים האלו הצליחו לעזור להמראה לחלל, אבל הסרט לא שוכח גם להסביר איך לעזאזל הן עשו את זה.

ברור, יש לסרט גם בעיות. למרות שהסרט די נוסחתי, לרוב הוא נמנע מליפול לקלישאות איומות, ולכן כשזה כן קורה לו, הבעייתיות שלו מתחילה לצוף. נקודות עלילתיות שמוכנסות בכוח גורמות לו לעיתים להרגיש כמו סרט "חשוב" שמראים לתלמידים בשיעורי היסטוריה בבית ספר. לפעמים גם מרגיש כאילו התסריט מתייחס בצורה לא נעימה במיוחד לחלק מהדמויות הלבנות שלו, ומנסה בכוח להוציא אותן הרעות בסיפור, למרות שזה לא באמת ככה.

בסופו של דבר, "מאחורי המספרים" הוא סרט טוב, גם אם לא מאוד. הוא מסמן בהצלחה את כל הנקודות שהוא צריך לעבור בשביל להגיע ללב של כולנו ולהבטיח חוויה שבטוח תהנו ממנה. גם אם הוא לא מנסה לשבור גבולות, הוא בסך הכל מספר את הסיפור שלו בצורה מוצלחת, וזה בעצם כל מה שהוא צריך בשביל להמריא.

לביקורות סרטים נוספות, לחצו כאן

להזמנת כרטיסים, היכנסו לעמוד קולנוע יס פלנט

לצפייה בטריילר של הסרט

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
מאת:
קסם ב

קסם ברקוביץ הוא סטודנט ביום וישן בלילה, אבל הוא גם ממש היה רוצה לישון ביום. בזמן שהוא לא יישן, הוא מנסה לצפות בכמה שיותר סרטים, מה שלפעמים עולה לו באינטליגנציה, אבל זה בסדר – העיקר שיש לו עוד כרטיס קולנוע לאוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *