תפריט האתר

מבקר הסרטים – ארבעה מופלאים

מבטיח לכם שזו פעם אחרונה שנדבר על גיבורי על השנה. בדקתי, ועד פברואר הבא ריח הפופקורן נקי לחלוטין מדברים רדיואקטיביים וקרניים כחולות שמשוגרות לשמיים. ובהמון תקווה, 2016 גם תהיה שנה מעולה לז'אנר, מכיוון שמרבית סרטי גיבורי העל בה יתעסקו בשאלה המצוינת "אבל מה זה בעצם גיבור?". השנה תתחיל עם "דדפול", הגיבור שיוכיח לכולם שהוא בכלל לא גיבור, בסרט שאליו ילדים לא יוכלו להיכנס בגלל דם, קללות ועירום, מאוחר יותר נקבל את "באטמן נגד סופרמן" ו"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" שדי דומים במובן שבו שני הגיבורים הגדולים בכל פרנצ'ייז מתחרים ביניהם בקרב שלא מאוד ברור מי הצודק בו (איירון מן נגד קפטן אמריקה ב"מלחמת האזרחים" ו… טוב, סופרמן נגד באטמן ב"באטמן נגד סופרמן"), ואפילו יותר מאוחר נזכה לצפות באחד מסרטי גיבורי העל המעניינים ביותר שהיו עד היום – "יחידת המתאבדים" – המספר את סיפורם של קבוצת נבלים העובדים בשביל הממשלה וחייבים להתנהג כגיבורים במשימות התאבדות שונות. זה יהיה סרט שיחקור את המונחים "גיבור" ו"נבל" בקולנוע באופן כללי ובסרטי גיבורי על בפרט. שאר הסרטים שהזכרתי גם הם יציגו בפנינו אנטי-גיבורים חדשים או ישנים ויראו שבסך הכל לא כולם מושלמים כמו שאנחנו נוטים לחשוב. זו גישה שהתחילה יפה עם "שומרי הגלקסיה" הנהדר משנה שעברה ודי נעלמה, כשאפילו ב"אנטמן" החדש, הגיבור, שהיה פורץ וישב בכלא, קיבל טפיחה על השכם כי הוא מין "רובין הוד" מודרני שגונב אך ורק מהחזקים ומאלו שמגיע להם.

5 הסרט ארבעת מופלאים

זו הייתה פסקה ראשונה שבה לא דיברתי בכלל על "ארבעה מופלאים" החדש, והלוואי שיכולתי להמשיך ככה לנצח.

"ארבעת מופלאים" הוא גרוע, זבל של ממש. כל כך גרוע שרציתי לכתוב "גרוע" עם עשרים ושלושה ע' נוספים. כל כך גרוע שבזמן הצפייה אשכרה התפתלתי בכיסא ממבוכה. זה כל כך מביך לחשוב שאנשים אמיתיים עבדו על הסרט הזה. אפילו הבמאי כתב בטוויטר שזה לא הסרט שהוא רצה, שהאולפן הרס הכל ושאסור לראות אותו, ואז מחק את הציוץ הזה, כנראה מכיוון שהמפיקים באו אליו הביתה עם אלות בייסבול ופרצופים מאיימים, אני מניח.

"ארבעת המופלאים", במקור, הוא סיפורם של ארבעה מדענים שמקבלים כוחות במשימה בחלל. בגרסא הנוכחית, בשביל להיות שונה מגרסאות קולנועיות קודמות, מדובר בקבוצה של נערים חכמים העוסקים בבניית מכשיר מעבר בין יקומים, וכאשר הם חוזרים מחקירת יקום מסתורי, הם מגלים שיש להם כוחות. ריד ריצ'רדס מסוגל להתמתח כמו גומי באפקט הממוחשב המגעיל ביותר של השנים האחרונות, סו סטורם יכולה להיעלם וגם להזיז דברים בכוחות המחשבה כי משום מה זה קשור להיעלמות, ג'וני סטורם יכול להפוך את גופו לאש, ובן גרים הופך לסוג של הענק הירוק בלי מתג כיבוי.

5 ביקורת על הסרט ארבעת מופלאים

הבמאי הוא ג'וש טראנק, שב-2012 ביים סרט נפלא בשם "כרוניקה בזמן אמת". הוא היה סרט על נערים שקיבלו כוחות על-טבעיים ומחליטים להשתמש בהם לרעה. הסרט נעשה בלי הרבה כסף והרוויח פי 10 מהתקציב המקורי שלו, אז ישר פנו לטראנק שיביים את ארבעת המופלאים. זה משהו שהוליווד עושה הרבה בשנים האחרונות, היא נותנת הזדמנויות לבמאים חדשים שביימו סרטים קטנים עם סרטים ענקיים ומפלצתיים. מצד אחד זה נשמע כמו יוזמה מבורכת, אבל האמת המרה היא שהם עושים את זה כי את הבמאים הצעירים הכי קל לתמרן, הם יעשו כל מה שהאולפן אומר כי אין להם הרבה ברירה. הבמאים לא באמת יודעים איך להתמודד עם הרבה תקציב, ובגלל זה הסרטים האלו בדרך כלל יוצאים חרא. שמועות מספרות שאת ג'וש טראנק העיפו מחדר העריכה של "ארבעת המופלאים" וצילמו הרבה חלקים מחדש בלעדיו (פרט מעניין, את צילומי ההשלמה בסרט אפשר לזהות בקלות בגלל פאה מגוחכת שאחת השחקניות חובשת בכדי להידמות לצילומים המוקדמים). התקווה היא שהסרטים הגדולים יתנו לבמאים הקטנים בוסט מטורף לקריירה, וזו ככל הנראה הסיבה שבגללה הם לוקחים את העבודות האלו מלכתחילה. ג'וש טראנק היה אמור לביים את פרק 9 של "מלחמת הכוכבים" עכשיו, אלא שאז הוא פוטר אחרי שראו כמה רע "ארבעה מופלאים" והחליפו אותו בקולין טרוורו, הבמאי של "עולם היורה", שהגיע לתעשייה באותה הדרך. כך שלפעמים אתה פוגע ולפעמים יוצא לך שיט ענקי כמו "ארבעה המופלאים".

גם הסיפור מאחורי הקלעים של הפקת סרט "ארבעת המופלאים" חדש הוא סיפור מעניין. הקומיקס, במקור, הוא של מארוול, אבל הזכויות להפקת הסרט נמצאות אצל אולפן אחר, פוקס. בחוזה הזכויות ישנו סעיף שאומר שאם לא יעשו סרט עם הדמויות כל כמה שנים, הזכויות יחזרו בחזרה למארוול. זה כמובן יהיה אסון קטסטרופלי אם הזכויות יחזרו, ולכן באולפני פוקס העדיפו לא להשקיע בסרט בשביל שהזכויות יישארו שלהם. זה זלזול ענקי בצופים, אבל לא נראה שלמישהו בהוליווד באמת אכפת.

כל הסיפורים האלו מאחורי הקלעים הם תירוץ די עלוב להשתמש לטובת הסרט. "הווו, זה היה כל כך גרוע, אבל זה מה שקורה כשלא משקיעים בכוונה תחילה". ואולי זה נכון, אבל בואו נתייחס לסרט הזה כמו סרט רגיל ולא ניתן לו שום הנחות. אז אלוהים אדירים, וואט דה פאק?! מי עושה סרט כזה בכלל?! איזה מוח סדיסטי צפה בסרט ואמר לעצמו שזה רעיון טוב להראות אותו בבתי קולנוע?!

בתור התחלה, זה סרט משעמם בטירוף. זה סרט גיבורי על שהשאלה העיקרית בו היא "אוקיי, אז מתי לעזאזל הם גיבורים"? לא קורה בו כלום. רוב הסרט קורה בכלל לפני שהם מקבלים את הכוחות, מה שאומר המון המון מדע! וזה לא שאי אפשר לעשות מדע מעניין, אם משתדלים להסביר אותו בצורה שבה כולם יבינו, הכל יהיה בסדר. אבל במקרה הזה אני אפילו לא חושב שהתסריטאים הבינו מה הם בכלל רוצים! ואני יודע, אפשר לומר שזה פשוט סרט על כוחות על, זה מדע בדיוני והמדע הזה לא באמת קיים, אבל הוא כן קיים. במדע הלא בדיוני יש להרבה מאוד דברים הסברים משכנעים, אנחנו פשוט לא ממש מסוגלים ליישם את כולם. ואתם יודעים מה? יש דרך לעשות את כל הקשקושים המדעיים של הסרט מהנים – לעשות את הסרט לא רציני, מצחיק, משוגע – לעזאזל, עם כוחות העל הטיפשיים האלו אפשר לעשות סרט כיפי להחריד – אבל הסרט פשוט לא מפסיק להתנהג כאילו הוא הדבר הכי חשוב בעולם. כל משפט נאמר בקול הכי נמוך שאפשר והכל חשוך וכחול. לא הפסקנו כבר עם זה? חשבתי שכבר הגענו להבנה שחשיבות עצמית היא הגורם העיקרי לקיטש ושעמום.

5 ביקורת על הסרט ארבעת מופלאים

אז כיף חסר לסרט. ומה שבדרך כלל כיף בסרטים מהסוג הזה זה הגילוי של הכוחות. השלב הזה שבו הדמויות קמות בבוקר ושמות לב שמשהו מוזר. ריד ריצ'ארדס מתמתח במיטה וקולט שהוא אשכרה מתמתח, סו סטורם מסתכלת במראה ולא רואה כלום, ג'וני סטורם נכנס להתקלח והמים מתאדים לפני שהם פוגעים בו, בן גרים מוצא את עצמו בקומה הראשונה למרות שנרדם בקומה השלישית. זה כיף! את זה אני רוצה לראות! לא שקופית "כעבור שנה"! אבל זה מה שקיבלתי ב"ארבעה מופלאים", קפיצה של שנה לרגע שבו מספרים לנו שהם כבר נלחמו ברוע, ועכשיו אנחנו רואים אותם מתאמנים עד לסוף הסרט. האם נקבל אקשן? קצת משהו שיעלה חיוך? רק על המסכים ברקע, של קרבות קודמים שלא ראינו, כי התסריטאי כתב על הדף "כעבור שנה"! למה?!?!

טוב, זה לא נכון, יש קצת אקשן. בסוף. כשהסרט נזכר שצריך כזה. זה קורה באדיבות הנבל בתחפושת הכי מכוערת בתולדות הקולנוע, שמגיע לסרט בערך 10 דקות לפני הסיום וצועק "אני אשמיד את העולם!" וארבעת המופלאים צועקים לו "לא, אתה לא! אנחנו נשמיד אותך – בעזרת כוח החברות!" או משהו כזה. אני לא באמת זוכר, זה היה מאוד משעמם.

עכשיו, הסרט גרוע, אבל האם יש לו נקודות חיובית? לא.

לעמוד קולנוע יס פלנט בחיפה >>

היכנסו לביקורות של סרטים נוספים

לצפייה בטריילר של הסרט:

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
מאת:
קסם ב

קסם ברקוביץ הוא סטודנט ביום וישן בלילה, אבל הוא גם ממש היה רוצה לישון ביום. בזמן שהוא לא יישן, הוא מנסה לצפות בכמה שיותר סרטים, מה שלפעמים עולה לו באינטליגנציה, אבל זה בסדר – העיקר שיש לו עוד כרטיס קולנוע לאוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *